4. GRUPTA SINAVA GİRECEKLER İÇİN BİLGİLER

4.GRUP MÜLAKAT BİLGİ
4.grup mülakatlara gidecekler için
BÜTÜN SORULARA YANIT🤷‍♂

Mülakat tarihine yakın dosyalarınızı eksiksiz tamamlıyorsunuz.Dosyanızı yanınıza alıyorsunuz ve yola çıkıyorsunuz ister kendi aracınızla ister otobüsle orada kalmak için pansiyonlar var ben tercih etmedim. İlk gün spor mülakatı. Spor mülakatına gideceğiniz gün spor giyinin ve rahat olun hava soğuk olduğu için mont giyebilirsiniz saat 5de gitmeniz sizin için avantajınız 5de gittiniz sıraya geçiyorsunuz en dış kapıda sıra oluyorsunuz ve sıra halinde komutanlar gelene kadar bekliyorsunuz komutanlar arabalar ile içeri giriyorlar ve sıra o zaman başlıyor saat 7 gibi yavaş yavaş ilerliyorsunuz sıra size geldiğinizde üstünüzü arıyorlar.İçeri giriyorsunuz sonra tekrar bi sırada orda oluyorsunuz ordada biraz bekliyorsunuz sonra tekrar üzerinizi arıyorlar(çanta vs varsa içine bakıyorlar).içeri giriyorsunuz sonra tekrar bir sıra oluyorsunuz içeride. Bekliyorsunuz sonra otobüsler geliyor ve binip mülakat yerlerine gidiyorsunuz !!!!ilk başta evrak kayıt için bi salona gidiyorsunuz orada yukarıda koltuklarda oturuyorsunuz grup halinde Aşşağıya iniyorsunuz. Sıraya geçtiğinizde kimlik kartınızı gösterip size ordan kapıt çıkarıyorlar alıp karşınızda direk komutanlar oturuyor dosyalarınızı kontrol etmek için bi olası eksiklik varsa tamamlıyorlar. Ondan sonra kpss’sizseniz yan tarafa direk sınav yerine geçiyorsunuz yazılı sınav çok kolay bunu kafanıza takmanıza gerek yok çalışmanıza bile orda yapanlara sorun direk 5doğru yaparsınız.ondan sonra vücut kontrolleri yapılmak için salonun sağ tarafına geçiyorsunuz orada boy – kilo ölçüyorlar. Salonun ortasına soyunuyorsunuz (buz gibi soguk ) İlk kilonuzu ve boyunuzu ölçüyorlar ( eğer kilonuz 1’2kilo az ise komutan kantine git yemek ye su iç gel diyor) ondan sonra vücuduna bakmak için sağ tarafa geçiyorsunuz birtane doktor oluyor dövme ve faça izi olanları orda eliyorlar sonra üstünüzü giyip mülakat yapmak için gidiyorsunuz. İlk olarak sıra halinde 1.uzun atlama yapıyorsunuz (çok Kolay yapamazsanız tekrar atlatıyorlar) 2.olarak mekik çekiyorsunuz 12 şer grup halinde ayaklarınız dan tutanlarda mülakata gircek olanlar siz yaptıktan sonra onların ayaklarını tutuyorsunuz . Ve orda işiniz bitiyor.( Gözünüz kapalı geçersiniz.) 3.olarak barfiks çekmek için gidiyorsunuz dura ile barfiks başlıyorsunuz.(abuk subuk çeken bel vuranlar bile geçti).
4.olarak koşu alanına gidiyorsunuz.(Sporda yardımcı oluyorlar hiç bir sıkıntı çıkmaz). !HEPSİNİ GEÇTİĞİNİZ TAKTİRDE ALINIZA KOŞU BİTTİKTEN SONRA KÜÇÜK BİR KAĞIT VERİYORLAR(yarım kapaklı dosya onlarda kalıyor) işiniz 10.30 da biter (sabah 5’te giderseniz).SONRAKİ GÜN —- Sözlü mülakat tekrar 5.30 da sırada oluyorsunuz. İsterseniz takım elbise giyin isterseniz siyah pantolon beyaz gömlek. Puanlama türü .konuşmanıza giyimize ses tonunuza bakıyorlar özenle gidersen seçilir geçersin içeri sözlü mülakata girmeniz için komisyonlar belirleniyor 3 tane komutan var küçük konteyner içerisinde içeri girdiğinizde 3 tane kapak çektiriyorlar soru sormak için çekip içeri giriyorsunuz soruları bilmenizi beklemiyorlar bana 2 soru sordular bilemedim ama geçtim hatta yanlış cevap verdim içerde sadece 2 dakika duruyorsunuz ve oda bittikten sonra bi sigara içiyonuz ne olursa olsun diyonuz anfiye oturuyorsunuz başarılı olanları okuyor 100 kişi girdiyse 99 kişi geçiyor 1 kişi kalıyor arkadaşlar önemli olan SAĞLIK VE GÜVENLİK SORUŞTURMASI ORDA ELENEN ÇOK OLUYOR.

JANDARMA UZMAN 3 SINAV SÖZLÜ SORU VE CEVAPLARI

Beytepe jandarma okulları komutanlığı ve sahil güvenlik akademisi  JANDARMA UZMAN SINAVLARI SÖZLÜ MÜLAKAT SORULARI CEVAPLARI

CUMHURBAŞKANLARI;
ATATÜRK
İSMET İNÖNÜ
CELAL BAYAR
CEMAL GÜRSEL
CEVDET SUNAY
FAHRİ KORUTÜRK
KENAN EVREN
TURGUT ÖZAL
SÜLEYMAN DEMİREL
AHMET NECDET SEZER
ABDULLAH GÜL
RECEP TAYYİP ERDOĞAN

ANAYASANIN İLK 4 MADDESİ
1 – Madde: Devletin Şekli. Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.
2 – Madde: Cumhuriyetin Nitelikleri. …
3 – Madde: Devletin Bütünlüğü, Resmi Dili, Bayrağı, Milli Marşı ve Başkenti Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. …
4 – Madde: Değiştirilemeyecek Hükümler.

TÜRKİYE’NİN KOMŞU ÜLKELERİ

DOĞU
Gürcistan
Ermenistan
Nahcivan
İran

GÜNEYDOĞU
Irak

GÜNEY’DE
Suriye

BATI’DA
Bulgaristan
Yunanistan

Türkiye’nin en uzun kara sınırı
Suriye 877 km

En kısa sınır komşumuz ise Nahçivan’dır. 11km

ATATÜRK İNKİLAPLARI

Saltanatın Kaldirilmasi
Cumhuriyetin ilanı
Halifeligin Kaldirilmasi
Türk Harflerin Kabulu
Tevhidi Tedrisat Kanunu
Türk Medeni Kanunu
Kadın Hakları
Soyadı Kanunu

ATATÜRK İLKELERİ
Devletcilik
Cumhuriyetcilik
Milliyetcilik
Halkcılik
Laiklik
İnkilapcilik

İSTİKLAL MARŞI’NIM KABULÜ
12 MART 1921

İSTİKLAL MARŞI
Yazarı : Mehmet Akif Ersoy
Besteci : Osman Zeki Üngör

CUMHURBAŞKANLIĞI ARMASI
16 YILDIZ 16 TÜRK DEVLETİNİ SİMGELER

ATATÜRKÜN KATILDIĞI SAVAŞLAR

31 Mart Vakası 13 Nisan 1909
Arnavutluk İsyanı 15 Ocak 1911
Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911
İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913
Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915
Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917
Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918
Kurtuluş Savaşı 1919 – 1923
Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921
Büyük Taarruz 4 Mart 1922

ATATÜRKÜN ÇANAKKALE’DE RÜTBESİ VE GÖREVİ
Albay RÜtbesi Anafartalar Gup Komutani

Geliboluda Savaşın Seyrini Degistiren Köy
OLUKLU KÖY’Ü

ÖNEMLİ TÜRK BÜYÜKLERİ
ATATÜRK
FATİH SULTAN MEHMET
CENGİZHAN
BARBAROS HAYRERTİN PAŞA

JANDARMA NEDIR
Polis görev sahası dışı olup, bu alanlar İl ve İlçe belediye sınırları dışında kalan yerler ile polis teşkilatı bulunmayan yerlerdir. Jandarma bu yerlerde; emniyet ve asayişin sağlanmasından sorumludur.

15 TEMMUZ
Cumhuriyeti, Demokrasiyi hiçe sayan, seçilmiş iradeyi devirmek için kendi milletine kurşun sıkan hainler tarafından ülkemizde darbe teşebbüsünün yapıldığı gündür.

4 HALIFE
1- Hz. Ebu Bekir: 2 yıl
2- Hz. Ömer: 10 yıl
3- Hz. Osman: 12 yıl
4- Hz. Ali: 5 yıl

ATATÜRK’ÜN SAMSUN’A ÇIKIŞI
19 Mayıs 1919

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KİMDİR ?

Mustafa Kemal Atatürk, Türk Kurtuluş Savaşı’nın askeri ve siyasi lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve 1923’ten 1938’e dek görev yapmış ilk Cumhurbaşkanı’dır.

ATATÜRK
DOĞUM TARİHİ:19 MAYIS 1881 ( SELANİK )
∞ 10 KASIM 1938 ( DOLMABAHÇE )

AFRİN ZEYTİN DALI HAREKATI
Türkiye’nin sınırlarında ve bu bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması olarak tanımlandı. Operasyon kapsamında “Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak” da amaçlar arasında sıralandı

MİLLİ BAYRAMLAR
23 Nisan 1920 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
30 Ağustos 1922 Zafer Bayramı
19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
29 Ekim 1923 Cumhuriyet Bayramı

CUMHURİYETİN İLANİ
29 EKİM 1923

TBMM’NİN AÇILIŞI
23 NİSAN1920

NUTUK;
Milli Birlik ilkesini esas alır.

KURTULUŞ MÜCADELESİ
19 MAYIS 1919 ATATÜRK’ÜN SAMSUNA CIKIŞI İLE BAŞLAMIŞTIR.

DOĞALGAZ-PETROL
Bakü,Ceyhan
Tiflis Azerbaycan

TÜRKİYE ÇEVRESİNDEKİ DENİZLER
Kuzeyde : Karadeniz
Batıda : Ege
Güneyde Akdeniz

1 – CUMHURİYETÇİLİK
Doğrudan doğruya millet egemenliğine dayanan, yöneticileri halkın oyu ile belli bir süre için seçilen devlet biçimine “cumhuriyet” denir.
Cumhuriyetçilik; ulusçu, demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu bir ilkedir.

2 – MİLLİYETÇİLİK
milleti sevme, milleti yüceltme amacını benimsemek ve bu yolda yürümektir.
Atatürk’ün milliyetçilik ilkesi, kendini aynı milletin üyeleri sayan kişilerin, o milleti yüceltme istekleridir.

3 – HALKÇILIK
Devlet yönetiminde halka dayanma, halktan güç alma, halkın egemenliğine sığınma gibi özellikleri içerir.

4 – DEVLETÇİLİK
Devletçilik, Atatürk tarafından uygulamaya konulan bir ekonomi siyasetidir. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlardan ve ihtiyaçlardan doğmuştur.

5 – LAİKLİK
Laiklik; din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, devlet yönetiminde ve siyasette din kurallarına yer verilmemesi demektir.

6 – İNKILÂPÇILIK
İnkılâpçılık; inkılâpları benimsemek, korumak, onu medeni ve insani yaşayışın gereği olarak savunmaktır.

TÜRKİYE KAÇ BÖLGEDEN OLUŞUR.
Akdeniz Bölgesi
Doğu Anadolu Bölgesi
Ege Bölgesi
Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İç Anadolu Bölgesi
Marmara Bölgesi
Karadeniz Bölgesi

TÜRKİYE’NİN YÜZ ÖLÇÜMÜ
783.562km

İLK KADIN PİLOT
Sabiha Gökçen

MİLLİ İNSANSIZ HAVA UÇAKLARIMIZ
Anka
Anka-S

TÜRKİYE’NİN UZAYA GÖNDERDİĞİ İLK YERLİ YAPIM GÖZLEM UYDUSU NEDİR ?
GÖKTÜRK-2

JANDARMA KOMUTANI
ORGENERAL ARİF ÇETİN

JANDARMA KURULUŞ TARİHİ
1839

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI
ORGENERAL HASAN KÜÇÜKAKYÜZ

HAVA KUVVETLERİ KURULUŞ TARİHİ
1 HAZİRAN 1911

KARA KUVVETLERİ KOMUTANI
ORGENERAL ÜMİT DÜNDAR

Sınav yeri konaklama

Sınava gireceğiniz bölge incek taşpınar her ne kadar mahalle olarak geçsede köy dür. Konaklama imkanı için bölgede 4 adet pansiyon bulunmaktadır. Bunlarda ise konaklama 4 – 6 ve 10 hatta bazılarında daha çoklu yatakhanelerden oluşur. https://www.beytepeyildizpansiyon.com olarak sınav yerine yürüyüş mesefesinde temiz ve eknomiktir.

Bankamatik olanağı çok uzakta ve kısıtlıdır. Mutlaka yanınızda nakit ile geliniz. Pansiyonumuz köyde bulunan 1 adet markete yürüyüş mesafesindedir. yemek için çeşitli lokantalar 2 3 adet bulunmaktadır .

Bu bölgenin Ankara şehir merkezine uzakta olduğunu unutmayınız.

sınav yerine ulaşım

Sınav kağıtlarınız da beytepe kampüsü olarak geçiyor. sınava beytepe kampüsünde gireceksiniz. Ama sizi Gölbaşı Taşpınar mahalesindeki kapıdan içeri alacaklar. Bu sebeple Ankara ya geldiğinizde beytepeye değil, Gölbaşı Taşpınar mahallesine gelmeniz gerekiyor.

NASIL GELİNİR: En kolay aşti ”Ankara otobus terminali”nden gelebilirsiniz. terminalin önünde Mevlana Bulvarı bir diğer adıyla Konya yolu geçmektedir. Konya istikameti yönüne çıkıp yoldan geçen GÖLBAŞI İNCEK dolmuşlarına binmeniz gerek. fakat hatırlatalım GÖLBAŞI dolmuşu farklı GÖLBAŞI İNCEK dolmuşu farklıdır. Bu dolmuşlar sınav yerinizin önünden geçer ve sizi orada indirirler.

TREN veya UÇAKLA GELİRSEM: yine en pratik Aşti ye gelip buradan gelmek olacaktır.

KIZILAY DAN ULAŞIM : Güvenparktan 193 – 194 nolu otobüsler ile gelebilirsiniz. otobüs ulaşım saatleri için https://www.ego.gov.tr/hareketsaatleri?hat_no=194&kalkis=&varis=

ÖZEL ARACIM İLE: https://www.beytepeyildizpansiyon.com/bize-ulasin/ adresindeki haritaya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

mülakat soruları

Mülakatta neler soruluyor?

Aynı gurup içerisinde farklı şeklide olabiliyor. Size 5 zarf olan bir kutudan zarf seçiyorsunuz onun içindeki soruları soruyorlar. Bazende soruları es geçip sohbet ediyorlar.

Tarih, coğrafya, genel kültür soruları soruluyor. soru örnekleri aşağıda.

kurtuluş savaşı yılı – çanakkale savaşı yılı – memleketinizin kurtuluş yılı TBMM açılımı Nedir, Kıbrısın kurucusu kimdir. Bazı ülkelerin başkenti, terör örgütlerini sayınız. gibi

jandarma sınavı 3. grup

jandarma sınavı 3. gurup ile ilgili tüm sorularınızın cevabı

ilk gün ne oluyor?

Sınava gireceğiniz ilk gün sabah erkenden sıraya girmeniz gerekiyor. 5:30 6:00 civarı sıraya giriliyor ne kadar erken giderseniz o kadar erken çıkıyorsunuz. – Boy kilo kontrolü çok önemseniyor eğer bir kaç kilo fazlanız veya eksiğiniz var ise elenme sebebi olabiliyor. – Dövme jilet izi kesinlikle hoş görülmüyor direk elenme sebebi. – sporda nizami barfiks ve koşu parkuru çok önemseniyor elenenlerin çoğu barfiks yüzünden çok azıda koşuda eleniyor.

ikinci gün ne oluyor?

Sözlü mülakat ta sakal tıraşınız düzgün giyinmeniz ”takım elbise şart değil” ve üslubunuz çok önemli, sorulara doğru cevap vermenizin çok önemi yok orada sizi değerlendiriyorlar. Sözlü mülakat detayları diğer yazımızda.